O jedlé mořské soli: Salinas do Grelha

Salinas do Grelha

Naše sůl pochází Algarve, jižního Portugalska, kde jsem dlouho žila a kde to miluji. Manžel mé kamarádky Veroniky, João, zde vlastní solná pole. Často jsem ji navštěvovala v jejím růžovém domečku v městečku Olhão na Algarve. Vždycky si na mě udělala čas, i když už měla manžela a dva malé syny a chodila do sboru a pracovala na Honorárním konzulátu České republiky ve Faru a pomáhala svému muži rozvíjet rodinný obchod se solí, zvelebovat jejich solná pole a zapojit je do turistického ruchu. Když jsem zvažovala rozšířit sortiment o portugalskou sůl, Salinas do Grelha byla jasná volba!

Salinas do Grelha_1  sůl  b4a1471bec77eadeb4afc2a67648e753.1600x1200 

 

Salinas do Grelha jsou solné pánve v srdci přírodní rezervace Ria Formosa, která se nachází v jižním Portugalsku, kde přes léto téměř neprší a teploty dosahují i 40 stupňů. Současný majitel se specializuje na tradiční výrobu mořské soli a pokračuje tak ve staleté rodinné tradici. Za účelem získání produktu vysoké kvality, jsou k výrobě používány výhradně ruční metody, tradiční dřevěné nástroje a znalosti a moudrost předků.

Sůl se vyrábí každoročně od května do konce září, v malých jezírkách, kde se na dně nebo ve vzácných případech na hladině krystalizuje sůl odpařováním z mořské vody. Tato sůl je čistě přírodní, není nijak chemicky upravena, barvena ani čištěna, vzniká pouze působením slunce a větru za což ručí certifikáty Sativa® a Certiplanet®. Důraz se klade na udržitelnost a šetrný přistup k přírodě.

   Salinas do Grelha (2)(2)  2e59fb60610ac6487bcaeb0c0d312e31.1600x1200   Solný květ1(1)


Tradiční mořská hrubozrnná sůl

Hlavními faktory v tomto přírodním procesu vzniku soli jsou slunce a vítr, které v létě způsobí postupnou krystalizaci soli na dně jezírek. Sůl je ze dna odebrána asi po měsíci usazování, poté je týden sušena na slunci a větru a následně uskladněna. Tato sůl nepodstupuje žádné procesy rafinace ani jiné chemické zásahy, je čistě přírodní a obsahuje vzácné minerály.

Krystaly tradičně sbírané mořské soli jsou malé až středně velké, čisté a zářivě bílé. Tento typ soli je výborný na běžné vaření. Hrubozrnnou sůl prodáváme v balení dvou velikosti 250g a 500g. Obsahuje hořčík, vápník a jód. Sůl ze Salinas do Grelha získala certifikáty, které ručí za to, že sůl nepodstoupila žádný proces rafinace a neobsahuje žádné přidané látky.

Hrubozrnná2_1 Solný květ3_1 


 
Tradiční mořská sůl: solný květ
 

Jedná se o velmi vzácný druh tradiční mořské soli, která se tvoří na povrchu hladiny solných jezírek. Tyto krystalky mají odlišné vlastnosti než hrubozrnná mořská sůl. Jsou tenčí, křehčí a jejich mineralogické složení je mírně odlišné. Solný květ se z povrchu hladiny sbírá ručně vyrobeným nástrojem pouze ve dnech s odpovídajícími povětrnostními podmínkami, vlhkostí vzduchu a větrem. Krystalky musí být  ještě týž den posbírané, aby přes noc neklesly ke dnu a zachovaly si svou čistotu a unikátní charakteristické vlastnosti, které jsou oceňovány nejlepšími šéfkuchaři celého světa.

Tato sůl nepodstupuje žádné procesy rafinace ani jiné chemické zásahy, je čistě přírodní a obsahuje vzácné minerály. Charakteristická je vyšší vlhkost soli. Tento typ soli je vhodný na dosolování například salátů, ryb, steaků nebo pomazánek. Solný květ prodáváme v balení 80g. Obsahuje hořčík, draslík a jód.

Solný květ4_1  915cb7a1d5d7f7957d485ae802f41318.1600x1200_1  7073c83e09ed4db72500721120b44ce6.1600x1200 

Mořskou sůl i solný květ Vám můžeme dodat v dárkovém balení 

Balíček_morska_sul_Z portugalskaKrabice_ZPortugalska_1