Bílá vína

Vína DOC DOURO

Dourosmall    Douro_Z_Portugalska_small    IMG_8395
POVĚST O TOM, JAK VZNIKLO PORTSKÉ VÍNO A NEJSTARŠÍ VINAŘSKÝ REGION NA SVĚTĚ
V roce 1667 během války o španělské dědictví mezi Francií a Anglií zakázal francouzský ministr Colbert dovoz anglických látek do své země. Angličané se mu pomstili zákazem dovozu francouzských vín a přeorientovali se na vína portugalská. Víno se z Portugalska do Anglie převáželo na lodích, kde se často kazilo, proto se do něj začala přidávat brandy. Tím vzniklo víno nasládlé, mimořádně hladké chuti, které se stalo rychle oblíbeným. Tak vzniklo portské.Angličané ovládali obchod s portským vínem až do poloviny 18.stol, kdy jejich moc výrazně omezil první ministr krále Josefa I., legendární markýz de Pombal, který královským výnosem z roku 1756 zřídil vinařskou společnost, na kterou převedl dřívější pravomoci Angličanů. Třemi sty třiceti pěti patníky přesně vymezil hranice oblasti, která zaručovala nejlepší kvalitu vín. Tak byl oficiálně vyměřen jeden z prvních vinařských regionů na světě. Dnes se označuje jako DOC (Denominação de Origem Controlada).

 
ÚDOLÍ ŘEKY DOURO DNES

DOC (Denominação de Origem Controlada) znamená označení původu, nejvyšší portugalská klasifikace. Portské víno smí pocházet jedině z této oblasti, která se rozkládá na obou březích řeky Douro a má výjimečné přírodní podmínky – své vlastní mikroklima. Je chráněna vysokým pohořím Serra do Marão a Serra de Montemuro před větry a ostatními vlivy Atlantiku, proto se této oblasti říká Trás-os-Montes neboli Za horami. Léta jsou tu extrémně suchá a teplá, zimy studené a vlhké. Podloží je břidlicové. Břidlice přes den absorbuje teplo a v noci ho vydává a tím zajišťuje vinohradům konstantní teplotu. Vinná réva je zde vysázena na strmých skalnatých svazích nad řekou Douro. Mnohé z nejstarších vinohradů jsou umístěny na úzkých terasách, zajištěných ručně postavenými kamennými zídkami. Některé původní terasy jsou široké pouze na délku roztažených paží, jiné byly rozšířeny, aby se mezi řádky dostala technika.
Mezi vinicemi jsou nepravidelně a řídce rozeseta stará kamenná hospodářská stavení, kterým se říká quinta neboli vinařství. Tradice mnohých z nich je stará stovky let. Quinta v portugalštině znamená pětina a možná je to přesně to, co museli dříve vinaři a ostatní zemědělci odvádět státu na daních.
V roce 2001 byla vinařská oblast kolem řeky Douro zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.
 

Stránka 1 z 1 - 1 položek celkem